Jak zaměstnat naše miláčky

Datum:
2.9.2014 23:12

Jak zaměstnat naše miláčky

Psi rozlišují až 50 slov, která dovedou spojit se správným významem. 

Vyjímečně talentovaní psi zvládnou více než 250 slov. Naučit svého čtyřnohého miláčka, jak se jmenují jeho hračky, a nechat ho je potom hledat zvládne každý. Pes si přitom procvičuje šedou kůru mozkovou, což je velmi užitečná činnost nejen pro psa. Že nás naši čtyřnozí přátelé dovedou ohromit svými pozoruhodnými schopnostmi nemůže být pochyb. Zda jim k tomu vytváříme dostatek příležitostí by si měl poctivě odpovědět každý sám za sebe. 

Aportování

K procvičování mozkových závitů našich mazlíčků se dá využít i aportování. Činnost s jasně danými pravidly, při které se pes musí soustředit, což ho velmi uspokojuje. Aportování, lze provádět všude. Zapotřebí je pouze zohlednit výkonnost a tělesné možnosti našich psích kamarádů a aportování oživovat různými změnami. K aportování jsou vhodné různé hračky, či pomůcky naplněné pamlsky. U malých psů je nutné vzít v úvahu váhu předmětů, aby to pro ně nebylo příliš namáhavé. 

Stopa

K disciplinám procvičujícím šedou kůru mozkovou, která se hodí pro všechny psy je hledání stopy. Připravit ji můžeme různým způsobem. Jednou z možností je, že si na 15 m dlouhý provázek přivážete špekáček, který táhnete přes zahradu nebo louku a na konci trasy ho ukryjete. Psa na vodítku dovedete ke startu a pobídkou „hledej“ mu dáte pokyn ke sledování stopy. Nešetřete přitom pochvalou. Když pes špekáček najde odměńte ho malým kouskem. Když se pes naučí sledovat stopu, či pracovat s čenichem můžete mu připravit složitější trasu. Trénovat stopu psa hned tak bavit nepřestane. 

„Skořápky“

Mozkové závity báječně procvičují i „skořápky“. Potřebovat k nim budete kelímky na jedno použití, které otočíte dnem vzhůru. Pod jeden ze tří kelímků umístíme pamlsek. Pokynem „hledej“ se náš pes může pustit do práce. Když pamlsek najde, smí si na něm pochutnat. Že se tahle škola hrou neobejde bez psí šikovnosti a trpělivosti uvidíte na vlastní oči sami.